Любіть життя, бо воно єдине і ніколи не повториться... Насолоджуйтесь життям...Живіть так, щоб вам ніхто не дорікнув, що ви просто животіли, залиште після себе добрий слід. О.А.Захаренко
Відділ освіти, у справах сім’ї, молоді та спорту Шполянської районної державної адміністрації

Цікаво знати

Головне меню

Чому на географічних картах північ розміщена угорі?

   У античні часи Середземне море та його узбережжя були центром населеного світу – Ойкуменою. Картографи детально описали територію на північ від моря, тому ще з тих часів верх карт був орієнтований на північ.

Карта світу, Ойкумена за Ератосфеном, IIIст. до н.е.

   Хоча в китайських картах того часу зверху був південь, на трохи пізніших, – арабських, -  схід. У Середні віки, коли культура Античності пішла на спад, а зосередженням знань в Європі  стали монастирі, орієнтація європейських карт набула богословського характеру. На середньовічних європейських картах богослови  поміщали схід нагору, так як там, згідно біблейським переказам, знаходився рай.  Як правило, в центрі розміщували Єрусалим.

   Лише з XVст. антична традиція почала повертатися, а  закріпила її будова компаса, що показував стрілкою на північ.

Карта світу Клавдія Птолемея, IIст.н.е.

      Магнітна стрілка, винайдена китайцями у 1000 р., вперше була описана англійським монахом Александром Некхемом наприкінці XIIст., а потім – у 1218 р. - єпископом Акра Жаном де Вітрі. Завдяки її появі навігація стала можливою цілорічно. Цікаво, що спочатку стрілка була зафарбована у чорний та червоний кольори. А так, як у ранньому середньовіччі центром відомої заселеної людьми землі був Близький Схід, де знаходилось священне місто трьох релігій – Єрусалим, а розфарбовані кінці стрілки показували полярно: вгорі – чорний кінець, а внизу – червоний, - то саме звідси і пішла назва Чорного та Червоного морів.

Старовинна карта та компас