Любіть життя, бо воно єдине і ніколи не повториться... Насолоджуйтесь життям...Живіть так, щоб вам ніхто не дорікнув, що ви просто животіли, залиште після себе добрий слід. О.А.Захаренко
Відділ освіти, у справах сім’ї, молоді та спорту Шполянської районної державної адміністрації

Наради керівників 2014-2015 н.р.

Головне меню

20.05.2015

Школи в селах району: бути чи не бути?

Розвиток України як важливої аграрної держави світу неможливий без збереження села, без розвинутої аграрної та екологічної складової. Про розвиток села декларується у різноманітних державних програмах: Державній цільовій програмі розвитку українського села на період до 2015 року, Концепції загальнодержавної програми сталого розвитку сільських територій до 2020 року та ін. Головна роль у селі належить такій освіті, що стане системоутворюючим фактором в економічному і соціальному розвитку. Підтвердженням цього є той факт, що освітня інфраструктура більшості територій України характеризується переважанням загальноосвітніх закладів, що розміщені в сільській місцевості.
20 травня у приміщенні Шполянської районної державної адміністрації відбулося спільне засідання комісії Шполянської районної ради з питань освіти, науки, культури, у справах молоді та спорту за участю  керівників району  В.М.Потапенка, І.І. Скорика, запрошених голів сіл, директорів загальноосвітніх навчальних закладів, на якому розглядалося ініційоване відділом освіти питання можливої реорганізації навчальних закладів та стану їх фінансування. Голова комісії - депутат районної ради, директор Мар’янівського НВК «ДНЗ-ЗОШ І-ІІІ ступенів» В.С.Боримський  повідомив мету зібрання - вирішення питання реорганізації 11- ти загальноосвітніх навчальних закладів району з 1 вересня 2015 року у нижчий ступінь, тобто з І-ІІІ ступенів у І-ІІ ступенів: Антонівського, Капустинського, Нечаєвського, Терешківського, Топильнянського НВК, Лип’янської та Іскренської ЗОШ та з І-ІІ ступенів у І ступінь: Буртівського, Надточаївського, Станіславчицького, Соболівського НВК. Відповідно до ухваленого 29 грудня 2014 року у Верховній Раді України закону «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», частина 6 статті 11 закону «Про загальну середню освіту» — «Створення, реорганізація та ліквідація загальноосвітнього навчального закладу», викладена у новій редакції, передбачає, що з 1 січня цього року реорганізація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, без урахування згоди територіальної громади. В районі склалася ситуація, коли Конституція України гарантує громадянам достатньо широкі права та можливості участі в різних формах у процесі прийняття державно-управлінських рішень (ст.5, 36, 38, 40, 55, 69), проте чинним українським законодавством не визначено чітких та дієвих механізмів для реального забезпечення проголошених прав.Дійсно, виникла проблема, коли територіальна громада не може вплинути на прийняття державно-управлінських рішень, що мають надважливе соціальне значення та становлять загрозу соціально-економічній стабільності села, з огляду на відсутність достатнього законодавчого врегулювання в частині визначення чітких механізмів та форм співпраці органів місцевого самоврядування з громадськістю.

Доповідаючи про стан фінансування галузі, начальник відділу освіти П.Є.Вербівський констатував, що досить низька наповнюваність загальноосвітніх закладів приводить до значного підвищення вартості їх утримання. Загалом малочисельних шкіл у районі - 15, що становить 50%. Така кількість зумовлює значне підвищення вартості утримання одного учняв районі. У поточному році вона становить 11 2619,4 грн., у минулому році – 11 093,1 грн. Це не дозволяє спрямовувати кошти на належний розвиток освітньої галузі району, а забезпечує тільки виплату заробітної плати та оплату енергоносіїв. Думку про те, що сьогодні, як ніколи, з метою збереження та недопущення безпідставної реорганізації загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності варто налагодити дієву співпрацю між органами місцевого самоврядування, місцевими сільськогосподарськими підприємствами та громадськістю задля забезпечення реалізації права територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, зокрема навчально-виховними закладами, висловив голова Шполянської районної державної адміністрації В.М.Потапенко.

Таку переконливу позицію Володимира Миколайовича  готові підтримати голови сіл, які також у своїх виступах говорили про пріоритетність школи у соціальному розвитку села. Пропонуючи спосіб делегування коштів на утримання ЗОШ, НВК за традиційним українським звичаєм «зернинка до зернинки — от і ціла мірка», голови сіл Бурти, Товмач, Топильна О.І.Волошин, С.В.Коваль, М.А.Барбаш, депутати районної ради - заступник директора Терешківського НВК «ДНЗ- ЗОШ І-ІІІ ступенів» Ю.О.Дядченко та вчитель фізкультури Товмацького НВК «ДНЗ- ЗОШ І-ІІІ ступенів» А.А.Козленко  називали як позитивні, так і негативні,  часто-густо, не залежні від сільських рад, чинники, які впливають на накопичення та здійснення видатків на утримання загальноосвітніх навчальних закладів. Голова села Васильків І.М.Дубина, в якому реорганізація не загрожує місцевому НВК, запропонував, зважаючи на фінансову самодостатність бюджетів усіх без винятку сільських рад, залучити їх до наповнення районного бюджету делегованими коштами, що надасть більші можливості забезпечити утримання  малокомплектних шкіл та не змінювати існуючу районну мережу ЗНЗ.

Головний спеціаліст відділу освіти І.І.Каландирець закликала депутатів – членів освітянської комісії Шполянської районної ради не поспішати з реорганізацією 11- ти шкіл, внаслідок якої з 18- ма вчителями НВК І-ІІ ступенів відділ освіти змушений буде розірвати трудові договори відповідно до п.1 статті 40, статей 43, 49 Кодексу законів про працю України. Серед майбутніх вивільнених вчителів - 5 молодих спеціалістів віком до 25 років, які мають стаж роботи до трьох років, 2 – віком до 30 років, 2 - від 30 до 40 років, 4- від 40 до 50 років, 5- до 55 років. Це педагоги є особами працездатного віку, які або тільки-но розпочали професійну роботу , або є такими, котрі не досягли встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку.

Приймаючи рішення рекомендаційного характеру, 6 присутніх депутатів проголосували за те, щоб відхилити питання реорганізації 11- ти загальноосвітніх навчальних закладів району з 1 вересня 2015 року. Підсумовуючи  спільне засідання, голова районної ради І.І.Скорик підтримав висловлені у ході роботи депутатської комісії пропозиції директорів шкіл  щодо прийняття у термін до 1 червня поточного року виконкомами сільських рад конкретних рішень щодо виділення додаткових фінансових ресурсів на утримання навчальних закладів у 2015/2016 навчальному році згідно наданих відділом освіти розрахунків для стабілізації фінансового стану освіти району, формування мережі навчальних закладів згідно реальних фінансових можливостей.

 

Поділяючи і підтримуючи глибоке занепокоєння і стурбованість працівників навчальних закладів району, батьків, жителів сіл, висловлені у численних зверненнях, адресованих упродовж квітня-травня народному депутату України Г.Б.Бобову, головам адміністрації та районної ради,  керівнику районної профспілки О.М.Тішкову, ситуацією щодо реорганізації навчальних закладів у районі, відділ освіти спільно з навчальними закладами  району закликає кожного посадовця, депутата районної ради бути виваженим, керуватися виключно професійними якостями та вміннями у  прийнятті ключових нормативно-правових актів щодо подальшої діяльності освітньої галузі, яка й надалі готова сприяти розвитку та доступності загальної середньої освіти, забезпеченню дотримання конституційного права громадян на здобуття загальної середньої освіти незалежно від місця їх проживання та запобіганню масовій реорганізації загальноосвітніх навчальних закладів.


13.03.2015

На нараді керівників навчальних закладів обговорено актуальні питання функціонування галузі

 

13 березня в актовій залі Шполянської дитячої школи мистецтв відбулася нарада керівників загальноосвітніх, дошкільних та позашкільних навчальних закладі, у якій взяв участь голова Шполянської районної державної адміністрації В.М.Потапенко. У своєму виступі керівник району відзначив продуктивну роботу  закладів освіти, які він відвідав упродовж лютого-березня, та накреслив перспективи розвитку галузі у поточному році: продовження впровадження енергозберігаючих технологій, будівництво сучасних котелень, збереження оптимальної мережі загальноосвітніх закладів, належне стимулювання праці вчителя та здобутків творчо обдарованих учнів. «Потрібно системно підійти до вирішення більшості освітянських проблем, щоб поступово і спільними зусиллями подолати їх за рахунок співфінансування з районного та сільських бюджетів, в рамках партнерства з соціально відповідальними представниками сільськогосподарського бізнесу», - зазначив Володимир Миколайович. Про результати проведення І, ІІ етапів Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН та ІІ, ІІІ етапів Всеукраїнських олімпіад з базових дисциплін доповіла завідувач районного методичного кабінету відділу освіти О.М.Курінна, яка  відзначила  позитивну динаміку збільшення кількості призових місць, здобутих учнями у ІІ етапі олімпіад  у цьому навчальному році, завдяки чому район піднявся з чотирнадцятого місця на сьоме у порівнянні з минулорічним показником. Головний спеціаліст відділу освіти В.М.Лимар ознайомила з особливостями  закінчення 2014-2015 навчального року та проведення державної підсумкової атестації. Інженер з охорони праці та техніки безпеки Богурська Л.Д. актуалізувала інформацію про  організацію цивільного захисту в навчальному закладі. Головний спеціаліст відділу освіти І.І.Каландирець  зосередила увагу учасників наради на неухильному дотриманні статті 12 «Фінансовий контроль» Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», згідно якої особи, зазначені у підпункті 1, підпункті „а“ пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до Закону, а також порадила з метою  недопущення порушень антикорупційного законодавства опрацювати Методичні рекомендації Міністерства юстиції України «Запобігання і протидія корупції в державних органах місцевого самоврядування»  від 16.10.2013 («Урядовий кур’єр» від 12.11.2013 № 208.) та Методичні рекомендації щодо заповнення декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,та іншими особами, надруковані у журналі «Держслужбовець» у лютому 2014 року. Провідний спеціаліст відділу освіти О.П.Гукало прокоментувала зміст листа відділу освіти від 11.03.2015 01-17/256 «Про надання пропозицій до Рекомендацій слухань проекту нової редакції Закону України «Про освіту», згідно якого варто організувати обговорення концептуальних засад нової редакції Закону України “Про освіту” на радах навчальних закладів, педагогічних радах, засіданнях батьківських комітетів та надати пропозиції до Рекомендацій слухань щодо вдосконалення законодавчого та нормативно-правового забезпечення сфери освіти в Україні у формі чітко сформульованих статей проекту закону у відділ освіти райдержадміністрації до 17 березня 2015 року. Оксана Петрівна  довела до відома керівників новації у сфері державної атестації навчальних закладів, зумовлені затвердженим Міністерством освіти і науки новим  Порядком  державної атестації дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів, який встановлює основні завдання, умови та процедуру проведення атестації навчальних закладів, згідно з вимогами освітнього законодавства.Серед актуальних справ  сьогодення є  замовлення підручників для учнів 4-7 класів.Згідно з новим положенням про конкурсний відбір підручників для 4 і 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів, вчителі отримали  можливість ознайомитися з підручниками, що пройдуть експертизу, та обрати їх для своєї школи. Методист районного методичного кабінету відділу освіти Горбенко Л.Г. звернулася до директорів шкіл з проханням ще раз поінформувати  вчителів щодо відповідального вибору підручниківза допомогою єдиного ресурсу-репозитарію, де можна ознайомитися з оригінал-макетами, що пройшли попередній експертний відбір.Начальник відділу освіти П.Є.Вербівський у своєму виступі подякував директорам за належне дотримання заходів  з економії енергоресурсів у зимовий період, розповів про підготовку до оздоровчої кампанії 2015 року, особливості закінчення опалювального сезону, стан фінансування галузі, зупинився на питанні можливої реорганізації навчальних закладів району, надавши  керівникам 11- ти загальноосвітніх навчальних закладів пам’ятку «Реорганізація навчальних закладів: що повинен знати працівник, профактив, роботодавець?», закликав до взаєморозуміння  та  всебічної підтримки у  забезпеченні  стабільного функціонування галузі освіти у 2015 році.


16.01.2015

Нарада керівників навчальних закладів викликала гостру дискусію

Перша у 2015 році нарада керівників навчальних закладів, що відбулася 16 січня в актовій залі Шполянської дитячої школи мистецтв та на яку відділом освіти та радою голів профкомів закладів освіти були запрошені керівники району, була пройнята глибоким занепокоєнням ситуацією щодо скорочення видатків на освіту, змінами у законодавстві, норми яких спрямовані на реорганізацію, ліквідацію та закриття навчальних закладів у сільській місцевості, порушення трудових прав працівників шкіл, інтенсифікацію їхньої праці, погіршення умов для здобуття якісної освіти. Виступаючи перед присутніми, перший заступник голови Шполянської райдержадміністрації І.А.Береза розповіла про те, що у 2015 році фінансування шкіл району буде здійснюватися через освітню субвенцію, а всі кошти на школи будуть спрямовуватися з Міністерства освіти і науки напряму до областей і районів і там розподілятимуться за відповідною формулою. Неприпустимими, на думку Ірини Анатоліївни, зважаючи на складне економічне становище держави та матеріальне зубожіння її населення, є звуження соціальних інтересів педагогів району, тому владою району, як запевнила посадовець, робитимуться чіткі кроки щодо наповнення бюджету та пріоритетного спрямування його надходжень на освітню галузь. У роботі наради взяв участь начальник фінансового управління райдержадміністрації В.М.Пустовіт, який доповів, що освітня субвенція на 2015 рік становить більше 46 млн. грн., що на 9 млн. грн. менше від потреби на заплановані видатки. У зв’язку з недофінансуванням галузі відділом освіти після затвердження районного бюджету на поточний рік вирішуватиметься питання про граничний розмір  та виплату педагогічним працівникам надбавки за престижність праці, яку на даний час отримують педагоги у розмірі 20% від посадового окладу, допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, виплати щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків. Про ці ж проблеми говорив  у своєму виступі голова Шполянської районної ради І.І.Скорик, до якого із актуальними запитаннями про бачення шляхів наповнення районного бюджету зверталися директори  шкіл. Начальник відділу освіти П.Є.Вербівський та голова ради голів профкомів закладів освіти О.М.Тішков розкрили окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», які спричинили негативний резонанс серед працівників галузі  та унеможливлюватимуть пільговий проїзд учнів, вихованців та педагогічних працівників до місця навчання і додому, безкоштовне харчування учнів 1-4 класів, якщо на це не передбачатимуться відповідні видатки з районного бюджету.

Директори міських ЗОШ №1, №5 Ф.Ф.Костюкович  та С.В.Сотник, Лип’янської ЗОШ М.С.Гнатик, Водянського, Сигнаївського, Кримківського, Лебединського №3, Станіславчицького НВК О.О.Черяков, Л.П.Свердел, Н.О.Зачепа, С.О.Осаула, Л.І.Бобошко, директор Шполянського Будинку школярів К.І.Дудник, голова профкому Шполянського НВК №3 А.П.Осадчий констатували у своїх виступах, що негативні  кроки  влади у складний для українського народу час ще більше погіршують стан освітньої галузі району, підвищують напруженість в колективах, істотно знижують рівень життя працівників сільських загальноосвітніх навчальних закладів, зводять нанівець й без того звужене право територіальних громад приймати рішення про реорганізацію та ліквідацію загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів тощо. Трудові колективи Шполянського №2 та Топильнянського НВК передали листи - звернення трудових колективів до керівників району, відділу освіти, районної профспілкової організації з вимогою  вжити всіх можливих  заходів для чіткого  дотримання Закону України «Про соціальний діалог в Україні», метою якого є вироблення разом з соціальними партнерами державної соціальної і економічної політики, регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, забезпечення підвищення рівня і якості життя громадян, соціальної стабільності в суспільстві. Усіма керівниками навчальних закладів прийнято рішення підготувати на профспілкову звітно- виборчу конференцію, що відбудеться 20 січня, текст письмового звернення до районного, обласного керівництва, а також до Міносвіти і науки України про недопущення забезпечення економії бюджетних коштів за рахунок зменшення розмірів надбавок і доплат, які встановлені працівникам закладів та установ освіти (надбавку у граничному розмірі до 20% педагогічним працівникам за престижність праці та надбавку у розмірі до 50% шкільним бібліотекарям за особливі умови праці); недопущення скорочення штатної чисельності педпрацівників, надання їм відпусток без збереження зарплати, встановлення режиму роботи на умовах неповного робочого часу, поповнення армії безробітних  жителів України  значною кількістю найбільш освіченої, інтелектуальної частини, уникнення необґрунтованої  реорганізації чи закриття  шкіл району, що знищить села з малою кількістю населення, відстоювання позиції щодо необхідності підвищення престижу педагогічної праці, забезпечення гарантованого статтею 57 Закону України «Про освіту», Національною стратегією розвитку освіти в Україні на період до 2021 року рівня оплати праці педагогічних та інших працівників тощо. У ході наради  розглянуто питання організації харчування учнів. Головним спеціалістом відділу освіти І.І.Каландирець актуалізовано  тему «Пенсія за вислугу років працівникам освіти». Методист районного методичного кабінету відділу освіти Л.Г.Горбенко наголосила на необхідності опрацювати зміст наказу МОН України від 06.01.2015 №5 "Про затвердження інструктивно-методичних матеріалів для загальноосвітніх навчальних закладів" та додаток до нього.  


 28.11.2014

Проведено нараду керівників навчальних закладів

Сьогодні в актовій залі Шполянської дитячої школи мистецтв відбулася чергова нарада директорів загальноосвітніх та позашкільних закладів, завідувачів ДНЗ під головуванням начальника відділу освіти П.Є.Вербівського та завідувача РМК О.М.Курінної, за участю спеціалістів відділу освіти, методистів районного методичного кабінету відділу освіти. Про інновації ЗНО у 2015 році розповіла Курінна О.М., яка сьомий рік поспіль виконує функції відповідальної за проведення процедури тестування у Шполянському районі. Своїм виступом, що супроводжувався презентацією, Оксана Миколаївна звернула увагу директорів ЗНЗ на тому, що у наступному році абітурієнтам буде запропоновано два рівня тестів з української мови і літератури та математики: базового і поглибленого. Рівень тесту залежатиме від вимог вищого навчального закладу до рівня складності завдань зовнішнього незалежного оцінювання при вступі на окремі напрями навчання. З метою ознайомлення абітурієнтів зі структурою сертифікаційних робіт базового та поглибленого рівнів з української мови і літератури та математики Українським центром оцінювання якості освіти оприлюдненні демонстраційні варіанти тестів ЗНО з поглибленого рівня з української мови і літератури та математики. Головний спеціаліст відділу освіти В.М.Лимар ознайомила присутніх з наслідками перевірки стану організації харчування учнів у 10- ти загальноосвітніх навчальних закладах району. Методист РМК С.Г.Назаренко роозповіла про проведення районної виставки «Освіта Шполянщини -2015» та  районного конкурсу на серію кращих цифрових ресурсів. Методист Н.В.Досич підсумувала  проведення громадського огляду  умов  утримання,  навчання, виховання, оздоровлення та  працевлаштування  дітей -  сиріт та  дітей, позбавлених батьківського  піклування та соціальної паспортизації ЗНЗ, а також стан організації  та проведення медичних оглядів учнів. Головний спеціаліст І.І.Каландирець оголосила подяки відділу освіти керівникам навчальних закладів - учасникам інформаційно- методичних зааходів, проведених у жовтні- листопаді, а також акцентувала увагу на покращенні нагородної справи у відділі освіти, роботи  з резервом управлінських кадрів. Провідний спеціаліст відділу освіти О.П.Гукало проаналізувала проект наказу МОН стосовно змін у Порядку проведення державної атестації дошкільних, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладів. Методист Кавун В.М. висвітлила кілька аспектів атестації педагогічних працівників. Підсумовуючи нараду, керівник освітньої галузі дав доручення про активізацію пошукової роботи щодо створення у 2015 році на базі Шполянського МНВК районного музею "Освіта Шполянщини". Наступний захід - навчальний семінар для директорів ЗНЗ заплановано провести 12 грудня на базі РМК.