Любіть життя, бо воно єдине і ніколи не повториться... Насолоджуйтесь життям...Живіть так, щоб вам ніхто не дорікнув, що ви просто животіли, залиште після себе добрий слід. О.А.Захаренко
Відділ освіти, у справах сім’ї, молоді та спорту Шполянської районної державної адміністрації

День вишиванки

Головне меню

18.05.2017

День вишиванки став однією з найяскравіших подій навчального року 

Всесвітній день вишива́нки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення — щороку в третій четвер травня (будній день). Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив'язане до жодного державного чи релігійного. У цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка. Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.

18 травня учнівські, педагогічні та батьківські колективи Шполянських ЗОШ №1,5, НВК №2,3, а також Лебединського НВК №2 долучилися до свята національної єдності в рідному місті, взявши участь у загальноміському параді вишиванок. Вишикувавшись у колони, центральною вулицею міста пройшли педагоги міських шкіл, дошкільних та позашкільних навчальних закладів, працівники відділу освіти, у справах сім'ї, молоді та спорту, районного методичного кабінету, учасники зразкового танцювального колективу "Барвінок" Шполянського Будинку школярів, які з почуттям гордості, відчуттям згуртованості пронесли від пам'ятника Т.Г.Шевченку до площі Героїв Небесної Сотні семиметровий вишитий рушник "Оберіг Шполянщини", полотнище Державного Прапора України. Бажання долучитися до цього свята та відчути себе частинкою великої української родини виявили і вихованці, учні та вчителі Матусівського НВК №2. Свято розпочалося урочистою лінійкою, після якої всі присутні вишикувалися в колону, щоб взяти участь у параді вишиванок, чим приємно вразили зустрічних односельців. Повернувшись до школи, вихованці ДНЗ «Малятко» з вихователями, учні школи з учителями радо взяли  участь у флешмобі.

Міністр гімназійного парламенту Тулуман Аліна повідомляє, що у Шполянському навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 – гімназія» теж долучилися до цього прекрасного свята. Дрес-кодом дня була вишиванка,  адже це  реальний унікальний символ, який об’єднує нас-дуже різних українців за політичними, релігійними поглядами, за мовною ознакою. Школа майоріла різнобарвними візерунками української вишивки, віночками з яскравих квітів, в які вбралися учні та вчителі.  Учні разом з батьками та класними керівниками прикрасили класні кімнати вишитими рушниками, стрічками, орнаментами, квітами. Вірші про Україну та український рушник можна було прочитати в кожному класі. Всі гарно старалися, доклали максимум зусиль, щоб їх оселя стала  найкращою. В конкурсі на краще оформлення класної кімнати перемогли учні 5 – Г та 5 – М класів., які очолюють класні керівники Різник Оксана Анатоліївна та Кишінько Алла Петрівна. А як же без розваг! На великих перервах учні старших класів проводили майстер – клас українського та сучасного танцю. Учні середніх та молодших класів  водили хороводи під українські мелодії. В цей день кожний міг написати своє побажання Україні та прикріпити його до вишитої сорочки, яка до кінця дня вже розквітла різними кольорами та своєю любовю й повагою до Батьківщини. Також учні вишивали хрестиком квіти. Учні 7- М класу  на уроці української літератури провели тематичну святкову зустріч «Барвиста вишиванка» , на яку запросили  знаних у Шполі майстринь вишивки Олену Іванівну Остапенко та Наталію Миколаївну Денисенко. Захід підготували класний керівник Осадчий Анатолій Павлович, учитель української мови та літератури Каландирець Ірина Іванівна та голова батьківського комітету Педченко Наталія Михайлівна.                                                                                                                                                                                                                                        

Історія вишивки в Україні, як повідомляє директор Станіславчицького НВК Бобошко Л.І., налічує не одну сотню років. Кожен регіон мав свою специфіку, техніку виконання, орнамент і навіть колір ниток. Найрізноманітніші і дивовижні візерунки вишивки придумували наші прабабусі. Через орнаменти і малюнки вони прагнули зберегти в родині любов і щастя, благополуччя і вірність, а самі вишиванки вважалися оберегом і символом краси. Орнаменти в їхньому сучасному вигляді в Україну прийшли з Азії. В результаті довгих митарств вони міцно вжилися в культуру мешканців долини Дніпра і стали традиційно українськими. Причому спочатку монополію на барвисті візерунки встановила церква, і лише пізніше вони перекочували на одяг мирян. Першими "біржами" з продажу вишиванок стали Київ, Львів та Броди. Ці вбрання "від кутюр" спочатку виробляли в основному для козацької старшини і знаті. Але, як це зазвичай буває, незабаром бомонд стали наслідувати і всі інші. Так вишиванка стала народною. По ці та багато інших фактів про наш національний одяг нагадали в День вишиванки учні та вихованці дитячого садка Станіславчицького НВК. День розпочався з флешмобу «А моя сорочечка серцю мила!» ,а  потім, одягнуті у вишиванки, учні та вчителі пройшли колоною по центральній вулиці села, милуючи око різнобарв’ям вишивок на сорочках та сукнях. Приємно, що до числа учасників долучився сільський голова Бакуменко Іван Дмитрович. «Традиції живуть, а ця всеукраїнська традиція єднає, як ніяка інша», - такий висновок  учнів.  

 

У цей день Сигнаївський НВК засяяв різнобарв’ям кольорів вишиванок. Вишуканою красою вражали гаптовані вишивкою костюми учасників шкільного хору "Родина", які вабили зір глядачів з усієї України на Всеукраїнському пісенному конкурсі у м.Львів. Учні, вчителі  разом із головою села Ошовським С.П. після уроків вишикувалися в урочисту колону для маршу вулицями села. Зупинившись була біля погруддя Т.Г.Шевченка, провели конкурс на найкращу вишиванку, нагородили переможців. На завершення ходи вся шкільна родина виконала Державний Гімн України.На думку директора НВК Свердел Л.П., така згуртована хода додає міцності духу, єднає кілька поколінь сигнаївчан, прищеплює пошану до національного вбрання, яке учні школи, педагоги та батьки одягають не лише в травні, а  й на більшість шкільних свят. Спільні заходи школи-родини  популяризують українське слово, задушевну пісню, цінність сім'ї, привабливість як зовнішньої, так і внутрішньої краси людини.


20.05.2016

Одягаючи вишиванку, ми засвідчуємо перед усім світом,що ОХРЕЩЕНІ Україною!

Ми одягнені в її історію, в її славу, біль, сльози й красу, в її невичерпну різнобарвність! Кожен українець зі сходу і заходу,з регіонів, містечок і сіл одягає чисту, білу одіж, на якій вишита сповідь його землі. Всеукраїнська акція «День вишиванки» уже сягнула такого розмаху, що минулого року  аж 38 країн світу підтримали це свято. В цьому році вишиванки одягнуть у Грузії, Чехії, Німеччині, США, Канаді, Литві, Латвії, Польщі, Казахстані, Росії, Франції, Румунії, Словаччині, Фінляндії, Норвегії. Долучились до акції навіть такі далекі від України держави, як Таїланд, Мексика, Шотландія, Єгипет, Південна Африка, Португалія, Ізраїль, Аргентина, Бразилія. Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Спочатку вишиванки одягнули кілька десятків студентів та кілька викладачів факультету. Та вже протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу, а також прихильники України.Підслухавши ранкові новини, учні Шполянської ЗОШ №1 дізналисяще й про те, що наступного року 19 травня буде проголошено державним святом і вихідним днем.Завітавши дошколи з дружнім робочим візитом, головарайдержадміністрації В.М. Потапенко схвально прокоментував той факт, що школярі так активно разом з учителями приєднались до цього свята – практично кожен учень був одягнений у святкову вишиту сорочку. Саме сьогодні лунали вірші та легенди про історію створення візерунків національної вишивки, цікаві розповіді про появу вишитої сорочки в родині кожного. Багато хто з молодших школярів дізнався й про те, що вишиванка – це не просто сорочка – саме у вишивці закладено багато значень: вишивка-оберіг, весільна, траурна і просто ошатна, яка принесе здоров'я і багатство.

Підтримали День вишиванки і  порадували себе йоточуючих красивим елементом національного костюма учні й вчителі Матусівського НВК №2, для яких це свято є таким, що покликане зберігати споконвічні народні традиції носіння етнічного вишитого одягу. Цей день самобутній і самодостатній, день, коли справжній українець, без зайвих зобов’язань,  одягає вишиванку на знак національної єдності, духовної свідомості, культурної освіченості. Майже всі, починаючи з наймолодших дошкільнят до дорослих старшокласників, прийшли у вишитому одязі. Після святкової лінійки учні та вчителі взяли участь у флешмобі «Живий герб у вишиванці». У цей день у школах району  панувала атмосфера радості, посмішок, і все тому, що у вишитому одязі закодовано багато символів краси, добробуту, сили духу українського народу.